img

ZADZWOŃ

img

NAPISZ

Pierwsza lekcja mojego dziecka na nartach, co muszę wiedzieć?
To że jedną z najlepszych aktywności, które możesz zaproponować swojemu maluchowi, jest jazda na nartach to raczej Ci nie muszę mówić.
Oprócz realizacji dziecięcej energii, narty uczą dzieci samodyscypliny, rytmu, równowagi oraz odpowiedzialności.
Przygotowanie do pierwszej lekcji z instruktorem może być trochę stresujące, ale nie martw się! Oto parę rzeczy, które musisz wiedzieć, aby przygotować swoje dziecko na tę przygodę.


1. Odpowiednie nastawienie na jazdę na nartach


Początkiem wszystkiego jest odpowiednia rozmowa z dzieckiem.
Rozmowa, której celem jest zwizualizowanie dziecku tego jak będzie to wyglądać i musi być ściśle związana z miłymi rzeczami które nasza pociecha może tam doświadczyć.
Np. zabawy na specjalnie przygotowanym miejscu dla narciarzy, gdzie w nartach i butach narciarskich będzie aktywnym uczestnikiem.
Jeżdżąc, skacząc, hamując, skręcając będzie mógł odkryć nowe fajne miejsce, które na sam koniec może bardziej się spodoba niż najlepszy plac zabaw.


2. Jak się odpowiednio ubrać ?


Jeżeli już nasze dziecko jest odpowiednio zachęcone do przyjazdu na narty, to trzeba go teraz odpowiednio ubrać. Odpowiednio to znaczy właściwie do temperatury.
Czyli właściwie co to znaczy?
Z pewnością należy powstrzymać nasze zapędy opatulenia go w 5 warstw ubioru aby „nie zmarzł”. Musimy mieć świadomość że nasza pociecha na nartach będzie cały czas w ruchu, wydatek energetyczny będzie bardzo spory a przy grubym ubraniu z pewnością nie będzie mu komfortowo.
W większości przypadków wystarczy kombinezon narciarski (spodnie), górna bielizna oddychająca z drugą cieplejszą warstwą oraz kurtka narciarska plus oczywiście rękawiczki.
Jeżeli temperatury sięgają sporo poniżej zera zakładamy dodatkowo dolną część bielizny termicznej oraz kominiarkę pod kask.3. Sprzęt narciarski/snowboardowy - jaki wybrać?


Mamy chęci, jesteśmy już ubrani więc żeby wyruszyć na stok potrzebujemy odpowiedni sprzęt narciarski bądź snowboardowy.

Mamy tutaj dwa kierunki działań, czyli albo wypożyczalnia albo własny sprzęt. Nasza sugestia i dobra praktyka wskazuje że dzieciom i młodzieży, która się uczy jeździć do wieku około 10-12 lat raczej nie opłaca się kupowania sprzętu narciarskiego. Z wielu przyczyn: 

  • Zakup całego sprzętu to koszt kilku tyś zł. Wypożyczenie na tydzień kilkaset zł. 
  • Co roku potrzebny jest inny rodzaj/rozmiar sprzętu. 
  • Wypożyczalnie sprzętu zimowego obecnie posiadają bardzo wysoki poziom wyposażenia nart/snowboardów/butów narciarskich, który z zapasem zapewni komfort dla osób uczących się.

Inaczej ma się sytuacja z osobami średniozaawansowanymi lub zaawansowanymi oraz osobami dorosłymi. Tutaj dokładnie dopasowany sprzęt robi różnicę a często wyboru tego możemy dokonać w wyspecjalizowanym sklepie. Z pewnością pierwszą inwestycją powinny być nie w narty ale odpowiednie buty narciarskie, czyli takie które idealnie dopasują się do nogi i mają odpowiednią twardość dopasowaną do naszych umiejętności. Dopiero w kolejnym etapie w zakupach są narty.

Czyli jeżeli się uczysz lub jeździsz okazjonalnie (mniej niż 10 dni w roku) raczej korzystniej będzie sprzęt wypożyczyć na miejscu w profesjonalnej wypożyczalni. Jeżeli chcesz się dalej rozwijać w kierunku narciarstwa to pomyśl o dobrych butach potem o nartach.

My dysponujemy własną wypożyczalnią przy naszej Szkole Narciarskiej SkiCarv, której sprzęt jest zawsze sprofilowany dla naszych kursantów.


4. Pierwsza lekcja na stoku narciarskim.


Mamy sprzęt jesteśmy odpowiednio ubrani i zmotywowani wychodzimy na stok narciarski.

Weź pod uwagę że Twoje dziecko od samego początku może nie być mistrzem stoku i może napotkać trudności podczas pierwszych lekcji.
Niektóre dzieci mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi lub kontrolą prędkości. Może będzie konieczność Twojego wsparcia oraz może i zachęty aby się nie poddawać.
Z drugiej strony nie wchodź w kompetencje instruktora. W miarę możliwości pozwól aby dziecko zostało z nim sam na sam. Przeważnie takie rozwiązanie i zdanie się na doświadczenie instruktora daje najlepsze rezultaty i dużo większy komfort dla wszystkich. Nie znaczy to że masz się nie interesować, owszem powinieneś ale z dystansu aby dać przestrzeń instruktorowi oraz Twojemu dziecku aby skupił uwagę na trenerze a nie na Tobie.

Czasami warto jeszcze przed przyjazdem przeprowadzić wstępne "teoretyczne" szkolenie, aby dziecko było świadome, czego się spodziewać na lekcji. Wyjaśnij Mu, jak będą wyglądały zajęcia, że będzie miał instruktora, który go poprowadzi, oraz jakie będą podstawowe zasady bezpieczeństwa. Staraj się przedstawić to jako formę zabawy– pomóż dziecku rozwinąć poczucie bezpieczeństwa ale również przygody i ciekawości.5. Wybór odpowiedniej Szkoły Narciarskiej


Wybór odpowiedniego ośrodka narciarskiego jest kluczowy dla sukcesu nauki Twojego dziecka. Upewnij się, że wybierasz renomowane miejsce z wykwalifikowanymi instruktorami, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi. Sprawdź także, czy szkoła oferuje specjalne programy dla początkujących w formie szkoleń indywidualnych, rodzinnych. 

Zobacz opinie o szkole, najlepiej skorzystaj z najbardziej popularnej formy ocen na google. Wystarczy wpisać nazwę szkoły i zobaczyć jak ocenili to miejsce inne osoby, które były przed Tobą. 

Warto też przeanalizować jakie stoki mają do dyspozycji Szkoły Narciarskie. Najlepsze na początek nauki to stoki płaskie i szerokie z możliwością skorzystania z wyciągu lub taśmy.6. Ciesz się razem z dzieckiem.


Pozytywne skojarzenia nauki narciarskiej z zabawą, miłym spędzaniem czasu to podstawa dalszego rozwoju Twojego dziecka. Nie zapomnij cieszyć się tym wspólnym doświadczeniem

Na zakończenie, ważne jest, aby zachować cierpliwość i dać dziecku czas na oswojenie się z nowymi umiejętnościami. Każde dziecko uczy się w swoim tempie, więc nie oczekuj od niego natychmiastowych mistrzowskich popisów na stoku. Liczy się proces i radość wynikająca z rozwoju. Pamiętaj, że Twoje wsparcie i zachęta są kluczowe dla podtrzymywania motywacji i pewności siebie Twojego dziecka.


Tak więc, kochani Rodzice, zastosujcie te proste wskazówki dla siebie oraz przekażcie istotne informacje swoim dzieciom. Pamiętajcie że jedną z kluczowych wartości to możliwość doświadczania i nauki nowych umiejętności. 

Nauka jazdy na nartach to nie tylko inwestycja w ich przyszłe umiejętności, ale także doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu i tworzenie pięknych rodzinnych wspomnień.
Strefa wiedzy..

Jak prawidłowo dobrać narty carvingowe

#1

Dostalismy ostanio zapytanie dotyczace doboru sprzętu: Witam serdecznie! Jeżeli można, chętnie skorzystałbym z rady odnośnie zakupu sprzętu - konkretnie nart. Jeżdżę na nartach od kilkunastu lat,  klasycznym stylu, planuję w najbliższej przyszłości zakup nart carvingowych. Mam 178  , ważę jakieś 80 kg. Jakie narty można mi polecić?? Będę zobowiązany za radę. Pozdrawiam! Grzegorz Romański

NASTĘPNE

Dekalog Narciarza

Dekalog Narciarza

#2

Jazda na nartach lub desce snowboardowej sprawia przyjemność tylko wtedy, gdy czujemy się bezpiecznie. Warto poznać kilka zasad, aby na stoku nie zagrażać sobie i innym.

Zanim rozpoczniesz przygodę z zimowym szaleństwem koniecznie zapoznaj się z dekalogiem narciarza. To 10 zasad zachowania się na stoku, stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską ( FIS).

NASTĘPNE

Siedem Grzechów Głównych Narciarstwa

Siedem Grzechów Głównych Narciarstwa

#3

Zanim zaczniemy mowę o głównych grzechach narciarstwa przypomnijmy sobie prawidłową pozycję, która jest jednym z najważniejszych rzeczy podczas jazdy na nartach.

Prawidłowa pozycja na nartach da nam lepszy balans między krawędziami i lepszą adaptację do zmieniających się warunków na stoku. To spowoduje, że będziemy jeździć bardziej efektywnie

NASTĘPNE

Jak prawidłowo dobrać narty carvingowe

icon