img

ZADZWOŃ

img

NAPISZ

Dekalog Narciarza

Jedziesz na narty ?? Poznaj dekalog narciarza :)

Jazda na nartach lub desce snowboardowej sprawia przyjemność tylko wtedy, gdy czujemy się bezpiecznie. Warto poznać kilka zasad, aby na stoku nie zagrażać sobie i innym.

Zanim rozpoczniesz przygodę z zimowym szaleństwem koniecznie zapoznaj się z dekalogiem narciarza. To 10 zasad zachowania się na stoku, stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską ( FIS).

Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy

Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy, i warunków atmosferycznych.

Wybór kierunku jazdy

Narciarz zjeżdżając z góry (znajdujący się wyżej), dysponuje większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi więc ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.

Wyprzedzanie

Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.

Przejazd przez skrzyżowania tras narciarskich

Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim oraz dojeżdżając do skrzyżowania tras powinien sprawdzić patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa włączając się do ruchu. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym zatrzymaniu się na trasie zjazdu.

Zatrzymanie się

Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i o ograniczonej widoczności. Jeżeli konieczne jest zatrzymanie należy je planować w miejscu szerokim, z boku trasy. Po ewentualnym upadku narciarz powinien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

Podejście

Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy schodzących pieszo w dół.

Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich i świateł ustawionych na trasach.

Wypadki

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.

Stwierdzenie tożsamości

Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy świadek, muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Strefa wiedzy..

Jak prawidłowo dobrać narty carvingowe

#1

Dostalismy ostanio zapytanie dotyczace doboru sprzętu: Witam serdecznie! Jeżeli można, chętnie skorzystałbym z rady odnośnie zakupu sprzętu - konkretnie nart. Jeżdżę na nartach od kilkunastu lat,  klasycznym stylu, planuję w najbliższej przyszłości zakup nart carvingowych. Mam 178  , ważę jakieś 80 kg. Jakie narty można mi polecić?? Będę zobowiązany za radę. Pozdrawiam! Grzegorz Romański

NASTĘPNE

Siedem Grzechów Głównych Narciarstwa

Siedem Grzechów Głównych Narciarstwa

#2

Zanim zaczniemy mowę o głównych grzechach narciarstwa przypomnijmy sobie prawidłową pozycję, która jest jednym z najważniejszych rzeczy podczas jazdy na nartach.

Prawidłowa pozycja na nartach da nam lepszy balans między krawędziami i lepszą adaptację do zmieniających się warunków na stoku. To spowoduje, że będziemy jeździć bardziej efektywnie

NASTĘPNE

Pierwsza lekcja mojego dziecka na nartach, co muszę wiedzieć?

Pierwsza lekcja mojego dziecka na nartach, co muszę wiedzieć?

#3

To że jedną z najlepszych aktywności, które możesz zaproponować swojemu maluchowi, jest jazda na nartach to raczej Ci nie muszę mówić. Oprócz realizacji dziecięcej energii, narty uczą dzieci samodyscypliny, rytmu, równowagi oraz odpowiedzialności. Przygotowanie do pierwszej lekcji z instruktorem może być trochę stresujące, ale nie martw się! Oto parę rzeczy, które musisz wiedzieć, aby przygotować swoje dziecko na tę przygodę.


NASTĘPNE

Jak prawidłowo dobrać narty carvingowe

icon