img

ZADZWOŃ

img

NAPISZ

Jak prawidłowo dobrać narty carvingowe

Pytanie

Witam serdecznie! Jeżeli można, chętnie skorzystałbym z rady odnośnie zakupu sprzętu - konkretnie nart. Jeżdżę na nartach od kilkunastu lat,  klasycznym stylu, planuję w najbliższej przyszłości zakup nart carvingowych. Mam 178 cm wzrostu, ważę jakieś 80 kg. Jakie narty można mi polecić?? Będę zobowiązany za radę. pozdrawiam! Grzegorz Romański


Odpowiedź

Panie Grzegorzu wbrew pozorom  nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Jest to związane z wieloma cechami jakie posiadają narty carvingowe co za tym idzie sposób jaki się na nich jeździ Upraszczając można trzymać się pewnej reguły, a mianowicie:

  • Jeżeli preferuje Pan jazdę z dużymi prędkościami o dużym promieniu skrętu proponuje rozejrzeć się za nartami głównie z grupy „GS, RS" których promień skrętu wynosi w granicach 19-24 metry. Są to narty tzw. gigantowe.Proponuję narty nie dłuższe niż 5-10 cm i nie krótsze niż 10 cm od wzrostu.Dokładny dobór może różnić się w zależności od modelu i firmy ( również od umiejętności)
  • Kolejna grupa to narty których promień skrętu mieści się w granicach 13-18 metrów. Są to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne narty do szerokiego grona użytkowników mniej lub bardziej doświadczonych.Przeważnie wybierane właśnie przez osoby które zaczynają przygodę z carvingiem a miały już kontakt z narciarstwem klasycznym.Dobór długości podobny jak „GS, RS"    
  • Promień skrętu poniżej 12 metrów czyli głównie narty z grupy „SC, SR, SL" pozwalają na zabawę siłą odśrodkową przy stosunkowo małych prędkościach Jednocześnie łatwiejsze do nauki carvingu od tzw. „zera". Ze względu na nasze wąskie stoki oraz wrażenia z  jazdy przy niewielkich prędkościach polecam je wszystkim osobą które chcą jeździć głównie na naszych polskich stokach

Dobór długości jest tu zależny od konkretnego modelu, chodź z zasady nie przekracza wzrostu.

Należy pamiętać że reguła jest to ogromnym uproszczeniem i należy ją stosować bardzo poglądowo, natomiast daje pewne rozeznanie  Każda narta niezależnie do której grupy ją zakwalifikować posiada opis oraz charakterystykę którą możemy znaleźć w katalogach. Głównie na podstawie tych informacji proponuję podejmować decyzję.

Rafał Kamiński - współwłaściciel Szkoły Narciarskiej i wypożyczalni Ski-Carv w Wiśle

Strefa wiedzy..

Dekalog Narciarza

#1

Jazda na nartach lub desce snowboardowej sprawia przyjemność tylko wtedy, gdy czujemy się bezpiecznie. Warto poznać kilka zasad, aby na stoku nie zagrażać sobie i innym.

Zanim rozpoczniesz przygodę z zimowym szaleństwem koniecznie zapoznaj się z dekalogiem narciarza. To 10 zasad zachowania się na stoku, stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską ( FIS).

NASTĘPNE

Siedem Grzechów Głównych Narciarstwa

Siedem Grzechów Głównych Narciarstwa

#2

Zanim zaczniemy mowę o głównych grzechach narciarstwa przypomnijmy sobie prawidłową pozycję, która jest jednym z najważniejszych rzeczy podczas jazdy na nartach.

Prawidłowa pozycja na nartach da nam lepszy balans między krawędziami i lepszą adaptację do zmieniających się warunków na stoku. To spowoduje, że będziemy jeździć bardziej efektywnie

NASTĘPNE

Pierwsza lekcja mojego dziecka na nartach, co muszę wiedzieć?

Pierwsza lekcja mojego dziecka na nartach, co muszę wiedzieć?

#3

To że jedną z najlepszych aktywności, które możesz zaproponować swojemu maluchowi, jest jazda na nartach to raczej Ci nie muszę mówić. Oprócz realizacji dziecięcej energii, narty uczą dzieci samodyscypliny, rytmu, równowagi oraz odpowiedzialności. Przygotowanie do pierwszej lekcji z instruktorem może być trochę stresujące, ale nie martw się! Oto parę rzeczy, które musisz wiedzieć, aby przygotować swoje dziecko na tę przygodę.


NASTĘPNE

Dekalog Narciarza

icon